Kapky do očí: Kdy pomohou a kdy škodí?

Kapky Do Očí

Druhy kapek do očí

Kapek do očí existuje celá řada a liší se svým složením a účinkem. Vybíráme je podle typu potíží, které nás trápí. Mezi nejčastější druhy patří:

 • Zvlhčující kapky do očí (umělé slzy): Tyto kapky slouží k úlevě od symptomů suchého oka, jako je pálení, svědění, řezání nebo pocit cizího tělesa v oku. Obsahují látky, které nahrazují přirozené slzy a pomáhají udržovat povrch oka vlhký.
 • Protialergické kapky do očí: Tyto kapky se používají k léčbě alergické konjunktivitidy, která se projevuje svěděním, zarudnutím a slzením očí. Obsahují antihistaminika, která blokují účinek histaminu, látky zodpovědné za alergickou reakci.
 • Kapky do očí s dekongestanty: Tyto kapky se používají k úlevě od zarudnutí očí. Obsahují látky, které stahují cévy v oku a tím snižují překrvení. Je důležité si uvědomit, že dlouhodobé užívání těchto kapek může vést k závislosti a zhoršení příznaků.
 • Kapky do očí s antibiotiky: Tyto kapky se používají k léčbě bakteriálních infekcí oka, jako je zánět spojivek (konjunktivitida) nebo rohovky (keratitida). Obsahují antibiotika, která ničí bakterie způsobující infekci.
 • Kapky do očí s kortikosteroidy: Tyto kapky se používají k léčbě závažnějších zánětlivých onemocnění oka. Obsahují kortikosteroidy, které potlačují zánět. Tyto kapky jsou pouze na lékařský předpis a měly by se používat pouze krátkodobě.

Před použitím jakýchkoli kapek do očí je důležité si pečlivě přečíst příbalový leták a dodržovat pokyny lékaře nebo lékárníka. Některé kapky do očí mohou interagovat s jinými léky nebo zdravotními potížemi. Pokud se vaše příznaky nezlepší do několika dnů nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Příznaky pro použití

Před použitím kapek do očí si vždy pečlivě prostudujte příbalový leták a řiďte se pokyny lékaře nebo lékárníka.

Léčivé přípravky ve formě očních kapek se používají k léčbě různých očních potíží, jako jsou:

 • zánět spojivek (konjunktivitida)
 • suché oči (syndrom suchého oka)
 • oční alergie
 • glaukom (zelený zákal)
 • po operaci oka

Je důležité si uvědomit, že ne všechny oční kapky jsou vhodné pro všechny oční potíže. Některé kapky mohou obsahovat látky, které mohou zhoršit určité oční stavy. Pokud si nejste jisti, zda jsou oční kapky pro vás vhodné, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Aplikace kapek: Tipy a triky

Každodenní aplikace očních kapek nemusí být nepříjemnou záležitostí. Stačí dodržovat pár jednoduchých tipů a triků. Před aplikací kapek si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou. Vyhněte se dotyku špičky kapací lahvičky, abyste předešli kontaminaci roztoku. Zakloňte hlavu mírně dozadu, dolním víčkem stáhněte spodní víčko dolů a kápněte jednu až dvě kapky do spojivkového vaku. Zavřete oko a jemně ho na několik sekund přitlačte v oblasti slzného kanálku. Tím zabráníte vstřebávání kapek do krevního oběhu a prodlžíte jejich účinek. Pokud používáte více druhů očních kapek, dodržujte mezi jejich aplikací odstup alespoň 5 minut. Oční kapky skladujte vždy dle pokynů uvedených v příbalovém letáku. Většina kapek by se měla uchovávat při pokojové teplotě a mimo dosah přímého slunečního záření. Po otevření lahvičky s kapkami si poznamenejte datum a dodržujte dobu expirace. Pokud se vaše potíže nezlepší do 48 hodin od zahájení aplikace kapek, nebo se naopak zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Pamatujte, že samoléčba může být nebezpečná a oční kapky by se měly používat pouze na doporučení lékaře nebo lékárníka.

Název přípravku Účinná látka Typ obtíží Dávkování Cena
[Název přípravku 1] [Účinná látka 1] [Typ obtíží 1] [Dávkování 1] [Cena 1]
[Název přípravku 2] [Účinná látka 2] [Typ obtíží 2] [Dávkování 2] [Cena 2]
[Název přípravku 3] [Účinná látka 3] [Typ obtíží 3] [Dávkování 3] [Cena 3]

Kapky bez předpisu

V lékárnách je k dostání široká škála očních kapek bez lékařského předpisu. Tyto kapky, známé také jako volně prodejné oční kapky, mohou poskytnout úlevu od běžných očních potíží, jako je suchost, podráždění, zarudnutí a svědění. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny oční kapky bez předpisu jsou si rovny.

Před použitím jakýchkoli očních kapek bez předpisu je důležité si pečlivě přečíst informace pro pacienty. Tyto informace obsahují důležité údaje o bezpečném a účinném používání kapek. Pokud si nejste jisti, které oční kapky jsou pro vás vhodné, poraďte se s lékárníkem nebo lékařem.

Oční kapky bez předpisu by se neměly používat k léčbě závažných očních onemocnění. Pokud máte přetrvávající nebo zhoršující se oční potíže, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Kapky na předpis

Oční kapky na předpis představují skupinu léčivých přípravků, které jsou určeny k léčbě specifických očních onemocnění. Na rozdíl od volně prodejných kapek, ty na předpis obsahují silnější koncentrace aktivních látek a jsou předepisovány lékařem. Důvodem je, že tyto kapky jsou určeny k léčbě závažnějších stavů, jako jsou infekce, záněty, glaukom nebo oční alergie.

Použití očních kapek na předpis se řídí přísnými pravidly. Před aplikací je důležité si důkladně umýt ruce a vyhnout se dotyku špičky kapátka s okem nebo jiným povrchem. Dávkování a délka léčby se liší v závislosti na typu kapek a na povaze onemocnění. Je proto nezbytné dodržovat pokyny lékaře a v případě nejasností se s ním poradit.

Mezi nejčastější typy očních kapek na předpis patří antibiotické kapky, kortikosteroidy, antivirotika, kapky proti glaukomu a antihistaminika. Každý typ kapek má specifické účinky a je určen k léčbě jiného typu onemocnění. Například antibiotické kapky se používají k léčbě bakteriálních infekcí, zatímco kortikosteroidy se používají k potlačení zánětu.

Je důležité si uvědomit, že oční kapky na předpis mohou mít i nežádoucí účinky. Mezi ty nejčastější patří pálení, svědění, zarudnutí očí nebo rozmazané vidění. V případě výskytu jakýchkoli nežádoucích účinků je nutné ihned kontaktovat lékaře.

Dětské oční kapky

Dětské oční kapky jsou léčivé přípravky určené speciálně pro citlivé oči dětí. Jejich složení je šetrné a uzpůsobené tak, aby nedráždilo dětské oči a nezpůsobovalo nepříjemné pocity. Dětské oční kapky se používají k léčbě a úlevě od různých očních potíží, jako jsou například záněty spojivek, alergické reakce, syndrom suchého oka nebo podráždění způsobené vnějšími faktory, jako je prach, vítr nebo chlorovaná voda.

Před použitím jakýchkoli očních kapek u dětí je nezbytné se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Ten určí vhodný typ kapek, jejich dávkování a délku léčby. Důležité je dodržovat pokyny lékaře a informace uvedené v příbalovém letáku. Při aplikaci očních kapek dbejte na hygienu. Před a po použití si důkladně umyjte ruce. Dítě by se nemělo dotýkat kapátka, aby se zabránilo kontaminaci roztoku.

Na trhu je k dispozici široká škála dětských očních kapek s různými účinnými látkami. Mezi běžné typy patří oční kapky s antibakteriálními, antihistaminiky, lubrikačními nebo protizánětlivými účinky. Výběr vhodných kapek závisí na typu a závažnosti očního problému. Vždy je důležité vybrat oční kapky, které jsou určeny speciálně pro děti a mají odpovídající koncentraci účinných látek.

Možné vedlejší účinky

Jako u všech léčivých přípravků, i oční kapky mohou mít vedlejší účinky, které se ale nemusí projevit u každého. Je důležité si uvědomit, že výskyt a závažnost nežádoucích účinků se liší v závislosti na konkrétním složení kapek. Mezi časté nežádoucí účinky patří například:

 • Pálení nebo štípání v oku
 • Rozmazané vidění
 • Svědění očí
 • Zarudnutí očí
 • Pocit cizího tělesa v oku

Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a přechodné. Pokud přetrvávají nebo se zhoršují, je nutné vyhledat lékaře.

Vzácněji se mohou vyskytnout závažnější nežádoucí účinky, jako jsou:

 • Silná bolest očí
 • Změny vidění
 • Otok očí nebo víček
 • Vyrážka
 • Ztížené dýchání

V případě výskytu těchto nežádoucích účinků je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Před použitím jakýchkoli očních kapek si vždy pečlivě prostudujte příbalový leták a řiďte se pokyny lékaře.

Kdy navštívit lékaře

Pokud kapky do očí používáte déle než 48 hodin a vaše příznaky se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, je důležité navštívit lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků:

Silná bolest očí

Změny vidění, jako je rozmazané vidění, dvojité vidění nebo vidění halo efektů

Zarudnutí očí, které se zhoršuje nebo se nelepší

Citlivost na světlo

Pocit cizího tělesa v oku

Výtok z oka, který je hustý, zelený nebo žlutý

Je důležité si uvědomit, že kapky do očí jsou léčivé přípravky a měly by být používány pouze podle pokynů lékaře nebo lékárníka. Nesprávné nebo nadměrné užívání kapek do očí může vést k dalším komplikacím a zhoršení příznaků. Pokud si nejste jisti, jaký typ kapek do očí použít, nebo máte-li jakékoli dotazy ohledně jejich užívání, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Ivana Křížková

Tagy: kapky do očí | léčivý přípravek